اعتراض کردن محققان ارتباط سرطان سینه اخبار پزشکی

اعتراض کردن: محققان ارتباط سرطان سینه اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی هیچ برنامه ای جهت جذب نقدینگی وجود ندارد

با توجه به چهار برابر شدن میزان نقدینگی در کشور عزیزمان ایران طی سال‌های اخیر و همچنین اضافه شدن روزانه هزار میلیارد تومان به آن، باید زمینه‌های سودآور و جالب ج

هیچ برنامه ای جهت جذب نقدینگی وجود ندارد

هیچ برنامه ای جهت جذب نقدینگی وجود ندارد

عبارات مهم : ایران

با توجه به چهار برابر شدن میزان نقدینگی در کشور عزیزمان ایران طی سال های اخیر و همچنین اضافه شدن روزانه هزار میلیارد تومان به آن، باید زمینه های سودآور و جالب جهت جذب این پول های سرگردان فراهم شود؛ ولی به گفته رییس سابق اتاق بازرگانی تهران، تاکنون الگوهای اقتصادی مناسبی تعریف نشده و واحدهای بزرگ و پیشران ملاک قرار گرفته اند و واحدهای تولیدی کوچک و میانگین در حاشیه بوده اند.

به گزارش ایسنا، آخرین آمارها از این حکایت دارد که حجم نقدینگی در آخر سال گذشته به ۱۵۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده که زیاد کردن بیش از ۲۸۰ هزار میلیارد تومانی نقدینگی را نسبت به ابتدای همان سال نشان می دهد.

روند رو به رشد نقدینگی طی سال های گذشته و البته سرگردانی آن در بعضی مواقع موجب سرازیر شدن آن به بازارهایی از جمله مسکن، ارز و طلا می شود؛ اتفاقی که اخیرا در بازار ارز و طلا افتاد و باعث برهم زدن عرضه و تقاضا در این بخش ها و نهایتا زیاد کردن کاذب قیمت ها شده است هست. پول هایی که اکنون جهت کشور عزیزمان ایران دردسرساز شده است اند؛ به گونه ای که رییس اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ ترین بحران فعلی را نقدینگی دانسته و اعلام کرده که روزانه حدود هزار میلیارد تومان به این نقدینگی اضافه می شود.

هیچ برنامه ای جهت جذب نقدینگی وجود ندارد

اکنون جهت ساماندهی این میزان نقدینگی راهکارهایی از سوی دست اندرکاران مطرح شده است است و یحیی آل اسحاق – رییس سابق اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران – در این باره به ایسنا، گفت: از پرسشها حال حاضر اقتصاد کشور عزیزمان ایران و زیاد کردن نقدینگی را، نبود تعادل بین گردش اقتصاد و حجم پول دانست و اظهار کرد: عالی ترین راه جهت ایجاد تعادل در این بخش، جهت گیری به سمت تولید هست، چراکه اگر این حجم از پول به سمت تولید برود، باعث اشتغال و رشد تولید می شود که اجرای این راهکار نیازمند توجه خاص دولت است.

به گفته وی، در حال حاضر حجم نقدینگی و درصد رشد آن نسبت به چند سال گذشته و نسبت به رشد تورم، بالاست. این در حالی است که در ماه های اخیر نیز با شدت گرفتن نوسانات بازار ارز، سرگردانی نقدینگی و حجم بالای آن موجب شد تقاضا جهت ورود به بازار ارز جهت خرید دلار اوج رود و اقتصاد کشور در سمت وسویی نامناسب قرار گیرد.

با توجه به چهار برابر شدن میزان نقدینگی در کشور عزیزمان ایران طی سال‌های اخیر و همچنین اضافه شدن روزانه هزار میلیارد تومان به آن، باید زمینه‌های سودآور و جالب ج

آل اسحاق با بیان اینکه یکی از پایه های حوزه های متفاوت اقتصاد، نقدینگی هست، اظهار کرد: طی چند سال گذشته نقدینگی چند برابر شده است و از حدود ۵۶۰ هزار میلیارد تومان به ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران تاکید کرد: این حجم عظیم از نقدینگی باید در فضای اقتصادی کشور به صورت متعادل در چرخش باشد و در سمت و سویی مناسب قرار بگیرد. در غیر این صورت این نقدینگی هر روز به یک سو از جمله بازار ارز، سکه، مسکن، ماشین و … کشیده می شود که آثار مخرب برجای می گذارد.

رییس سابق اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران بیان کرد: از دیگر راهکارهای اساسی که باعث هدایت این حجم از نقدینگی ها به سمت و سوی درست می شود، این است که صنایع کوچک و میانگین که در آنها حداکثر ۵۰ نفر اشتغال دارند و ۹۴ درصد بخش صنعت را تشکیل می دهد مورد توجه قرار گیرد.

هیچ برنامه ای جهت جذب نقدینگی وجود ندارد

وی افزود: این در حالی است که کمترین حجم نقدینگی در اختیار واحدهای کوچک قرار می گیرد؛ چراکه بانک ها ۸۰ درصد از حجم نقدینگی، اعتبارات و تسهیلات ارزش را به واحدهای بزرگ ارائه می کنند و این واحدها عمدتا با مسئله سرمایه در گردش روبرو هستند.

آل اسحاق تصریح کرد: اگر سیاست های کلی به سمت تولید نباشد، پول ها یا به ارز تبدیل و از کشور خارج می شوند که خروج سرمایه است یا وارد بازارهای سکه، مسکن و … می شود که فاجعه بار هست. همچنین ممکن است حجم نقدینگی وارد کارهای خدماتی شود که کشش ندارد؛ بنابراین عالی ترین راهکار این است که نظام پولی و بانکی جهت واحدهای کوچک و میانگین صنعتی، وقت و امکان استفاده زیاد قائل شود.

با توجه به چهار برابر شدن میزان نقدینگی در کشور عزیزمان ایران طی سال‌های اخیر و همچنین اضافه شدن روزانه هزار میلیارد تومان به آن، باید زمینه‌های سودآور و جالب ج

رییس سابق اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران اظهار کرد: مردم به دنبال این هستند که پول ارزش را به گونه ای سرمایه گذاری کنند که ارزشش حفظ شود؛ لذا دولت باید زمینه هایی از کارآفرین فراهم کند که سودآور و جالب باشد؛ ولی تاکنون الگوهایی که در مدل اقتصادی کشور اعمال شده است واحدهای بزرگ و پیشران همچون پتروشیمی و خودروسازی ملاک قرار گرفته اند و واحدهای کوچک و میانگین در حاشیه بوده اند.

به گزارش ایسنا، در جهت جذب نقدینگی، بانک مرکزی چندی پیش دو سیاست را در دستور کار قرار داد؛ از سویی پیش فروش سکه را در بهمن ماه شروع کرد تا با ایجاد شرایط جالب و خرید از سوی مردم بخشی از نقدینگی را به سمت بانک مرکزی بکشاند و از سوی دیگر اقدامی کرد که چندان قابل آینده نگری نبود و طی آن پیش فروش اوراق گواهی سپرده را با سود ۲۰ درصد در بانک ها عملیاتی کرد که قیمت سود آن پنج درصد بالاتر از قیمت معمول ۱۵ درصد شبکه بانکی جهت پرداخت به سپرده ها بود؛ ولی با این وجود هنوز سرمایه های سرگردان و نقدینگی از بازار جمع نشده و راه مناسبی جهت جذب آن فراهم نشده است.

هیچ برنامه ای جهت جذب نقدینگی وجود ندارد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | اقتصادی | بازرگانی | حجم نقدینگی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog